در رابطه با زندگی نباتی چه می‌دانید و چه تفاوتی با کما دارد؟ آیا زندگی نباتی همان حالت کما است؟ می‌توان از زندگی نباتی به عنوان مرگ مغزی یاد کرد؟ زندگی نباتی حالتی کاملاً ناآگاه است که هیچ پاسخی به هیچ چیزی نمی‌دهد و عملکرد شناختی ندارد. در این بیماری، فرد با اینکه بیدار است اما قادر به تعامل با محیط اطراف خود نخواهد بود و دچار مشکل خاص عصبی شده است.

زندگی نباتی چگونه است؟

در این حالت عملکرد‌های ارگانیسم بیولوژیکی سالم است اما فرد هیچ عملکرد اجتماعی و محیطی و فکری ندارد. قشر مغز از هم گسیخته شده و ساختار‌های زیرقشری نیز به همین ترتیب می‌باشند. این بیماری در دسته بیماری‌های مغز و اعصاب بوده و نیاز به مراقبت بسیار ویژه‌ای دارد. معمولاً افرادی که به زندگی نباتی میروند، دیگر به فکر درمان نیستند زیرا این مسئله تا حدودی بعید است اما برخی روش‌های درمانی مانند rTMS سبب شده تا فرد بتواند کمی به محرک‌های بیرونی پاسخ دهد و درک آگاهانه تقریبی داشته باشد.

علائم زندگی نباتی چیست؟

فردی که دچار زندگی نباتی شده است، یک آسیب مغزی را پشت سر گذاشته است که بسیاری از توانایی‌های او مانند گفتار و شناخت و تفکر و مواردی از این دست از او گرفته شده است. ابتلا به این بیماری به این معنا نیست که فرد دیگر هیچ گاه به زندگی بر نمی‌گردد. اگر از روش درمانی گفته شده به موقع استفاده شود، ممکن است که با کاهش علائم و حتی برگشت زندگی وی در اثر بهبود عملکرد‌های مغزی رو به رو شویم. حال افرادی که به زندگی نباتی می‌روند معمولاً دچار علائم زیر می‌شوند:

  • قدرت دنبال کردن حرکت اشیا با چشم را ندارند.
  • نمی‌توانند به صحبت‌ها پاسخ دهند.
  • حرکات خودآگاه و قابل کنترل ندارند.
  • هیچ تعاملی با محیط اطراف خود ندارند.
  • قادر به بروز احساسات و عواطف نیستند.
  • از هیچ طریقی قادر به صحبت کردن و یا حتی اشاره کردن نیز نیستند.

تفاوت زندگی نباتی با مرگ مغزی

بسیاری از افراد تصور دارند که زندگی نباتی همان حالت سکته مغزی یا مرگ مغزی است و برخی افراد آن را با کما مقایسه می‌کنند و مشابه به هم می‌دانند، در حالی که اینطور نیست و حالت‌های یکسانی با این بیماری‌ها ندارد.

در این بیماری فرد ممکن است از حالت غیرهوشیار به یک حالت هوشیار کاملاً تغییر وضعیت دهد. در این بیماری فرد ممکن است از حالت غیرهوشیار به یک حالت هوشیار کاملاً تغییر وضعیت دهد.

زندگی نباتی چگونه است؟
زندگی نباتی چگونه است؟

در کما فرد اصلا بیدار یا آگاه نیست و این در حالی است که فرد در زندگی نباتی چشمان باز دارد و بیدار است. مرگ مغزی در دسته مشکلاتی قرار دارد که اصلا قابل برگشت نیستند.

میزان هوشیاری و یا عدم هوشیاری در زندگی نباتی چگونه تشخیص داده میشود؟

این کار را باید بر عهده متخصص مغز و اعصاب بسپارید زیرا خودتان نمی‌توانید این بررسی‌های حساس را انجام دهید. فرد ممکن است که قادر به حرکات چشم باشد و یا حتی چشم خود را باز و بسته کند اما به طور کلی بیمار هیچ هدفی از انجام این کار ندارد و این حرکات تصادفی است و نمی‌توان به عنوان پاسخ به یک محرک شناسایی کرد. مثلاً اگر یک کلید را جلوی چشم وی تکان و حرکت دهید، با چشم خود این حرکات را دنبال نمی‌کند.

هیچ رفلکس عادی ندارد اما در برابر صدا‌های بلند ممکن است که علائمی از خود نشان دهند که این مورد باید توسط پزشک بررسی شود. دستگاه rtms به عنوان یک دستگاه پیشرفته برای بهبود عملکرد مغز، بخش‌هایی از مغز را که مشکل داشته باشد برای پزشک به نمایش گذاشته و متخصص زودتر می‌تواند روند درمانی و مناسب ترین آن را برای بیمار پیش بگیرد.

زندگی نباتی چگونه تشخیص داده میشود؟

این حالت ناآگاه با استفاده از معاینات و بررسی‌های متفاوتی تشخیص داده می‌شود و به علائم نیز توجه بسیار می‌شود. همچنین در این میان پزشک ساقه‌های مغزی را از نظر وجود آسیب بررسی خواهد کرد. در کنار اینگونه معاینات، از ارزیابی فعالیت الکتریکی مغز و سی‌تی اسکن و‌ام آر آی و اسکن PET نیز استفاده می‌شود. احتمال اینکه حقیقت‌سنجی نیز برای بیمار انجام شود نیز وجود دارد.

دلایل ابتلا به زندگی نباتی

این مشکل معمولاً در اثر آسیب‌های مغزی در تصادفات و یا طی بیماری‌های حاد یا مصرف برخی دارو‌های سنگین و جراحت‌های مغزی در حوادث و سایر موارد به وجود می‌آید. نوعی آسیب مغزی نیز وجود دارد که غیرضربه‌ای است و در اثر اختلال خونرسانی یا اکسیژن رسانی برای مغز به وجود می‌آید. تومور مغزی و حتی بیماری آلزایمر نیز ممکن است شرایطی این چنینی در اثر پیشرفت برای مغز به وجود آورند.

آیا زندگی نباتی درمان دارد؟

هیچ درمان قطعی یا یک داروی قطعی برای این مشکل کشف نشده است اما مراقبت‌های حمایتی همزمان با استفاده از دستگاه rTMS و سایر اقدامات درمانی در کنار هم موجب بهبود عملکرد مغز شده و در این میان فرد باید حتما تحت مراقبت ویژه باشد تا از بروز عوارض احتمالی جلوگیری شود. مواردی چون تشکیل عفونت در بدن یا نارسایی‌های تنفسی باید حتما به طور مداوم در این افراد مورد بررسی قرار بگیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *