در بیشتر موارد دیسک به علت افزایش سن و شکسته شدن طبیعی دیسک روی می‌دهد. وارد شدن آسیب شدید به کمر ممکن است، سبب پارگی یا فتق دیسک شود، همچنین آسیب می‌تواند سبب تشدید فتق یا پارگی دیسک شود. با وجود اینکه سن، رایج‌ترین علت دیسک کمر است، اما نداشتن تحرک بدنی مناسب و کافی نیز می‌تواند سبب تضعیف عضلات پشت و شکم شده، به گونه‌ای که قابلیت حمایت از ستون فقرات را از دست بدهند.

شدت فتق دیسک امکان دارد سبب شود بافت برآمده بر روی یک یا چند اعصاب نخاعی فشار وارد کرده که می‌تواند منجر به درد موضعی و ارتجاعی، بی‌حسی یا ضعف در کمر شود.

در ادامه مطلب به نکات کمتر شناخته شده در جهت کمک به درمان و تسکین درد دیسک کمر در منزل پرداختیم.

کاهش بحران و درد عضلانی با گرما و سرما درمانی

گرم و یا سرد کردن قسمت تحتانی کمر ممکن است، بحران‌های عضلانی که بیشتر در فتق دیسک کمر ایجاد می‌شود را کاهش دهد. گرما به شل ‌شدن عضلانی کمک می‌کند و مانع اسپاسم می‌شود، همچنین به افزایش جریان خون و بهتر شدن شرایط خاصیت ارتجاعی بافت همبند کمک خواهد کرد. سرما نیز باعث کاهش دمای بافت شده که اثر ضد درد و ضد التهابی به وجود می‌آورد و در نتیجه باعث کاهش درد می‌شود.

برای کاهش بحران‌های عضلانی، صبح یا پیش از انجام حرکات ورزشی، کششی از یک پک گرمایی برای گرم کردن قسمت تحتانی کمر خود استفاده کنید.

یک پد گرمایی یا کمپرس گرم در طول روز بر روی کمر خود قرار دهید (استفاده از یک پوشش فیزیکی نظیر حوله یک‌بار مصرف برای جلوگیری از آسیب حرارتی را فراموش نکنید). یک پک سرد بعد از انجام حرکات کششی، ورزشی یا ماساژ برای تسکین درد مورد استفاده قرار دهید (فراموش نکنید از یک کاور نظیر حوله یک‌بار مصرف استفاده کنید تا مانع از آسیب حرارتی شود).

دیگر روش‌های انتقال گرما عبارت هستند از چسب حرارتی (حرارت ملایم و مداوم را برای چند ساعت فراهم می‌کند)، حمام یا دوش آب گرم در انتهای روز.

چندین روش عنوان شده را تست کرده و ببینید کدام یک برای شما گزینه بهتری محسوب می‌شود. نوع حرارت‌دهی و روش استفاده از آن بیشتر به اولویت شخص بستگی دارد.

انجام فعالیت بدنی متوسط

هر چند امکان دارد ابتدا غیر قابل باور به نظر برسد، اما در صورت داشتن فتق دیسک کمر، فعالیت ورزشی در تسکین درد به فرد کمک خواهد کرد.

زمانی که فرد ورزش می‌کند، بدن اندورفین ترشح می‌کند که به طور طبیعی ممکن است باعث بهبود خلق‌وخوی شود و درد را کاهش دهد.

ورزش باعث تسکین درد فتق دیسک کمر می‌شود.
ورزش باعث تسکین درد فتق دیسک کمر می‌شود.

بیشتر افراد مبتلا به فتق و پارگی دیسک کمر توانایی انجام فعالیت‌های سبک مانند موارد زیر را دارا هستند:

 • پیاده‌روی در بیرون یا بر روی تردمیل
 • دستگاه الپتیکال
 • دوچرخه‌سواری با دوچرخه ثابت خوابیده

چنانچه درد شما شدیدتر است، احتیاج دارید به اینکه یک فعالیت مبتنی بر آب نظیر آب درمانی و یا شنا را امتحان کنید.

فعالیت‌های ورزشی مبتنی بر آب بیشتر به این علت توصیه می‌شوند که شناور بودن بر روی آب با گرانش مقابله خواهد کرد و سبب کاهش تحمل بار روی دیسک‌های ستون فقرات خواهد شد. پزشک متخصص مغز و اعصاب و مرکز درمانی امکان دارد یک برنامه فیزیوتراپی در آب یا شنا را به شما توصیه کنند.

اصلاح وضعیت بدن هنگام خواب

درد فتق یا دیسک کمر ممکن است در طول شب و زمان خواب تشدید شود. اصلاح وضعیت قرار گرفتن بدن در زمان خوابیدن باعث کاهش فشار بر روی ستون فقرات می‌شود و کمک می‌کند بدون درد و راحت‌تر بخوابید. چند حالت خوب بدن برای خوابیدن عبارت هستند از:

 • قرار دادن یک بالش در زیر زانو به کاهش بحران در قسمت تحتانی کمر کمک خواهد کرد.
 • برای صاف ‌شدن ستون فقرات و حفظ تعادل باسن، به پهلو دراز کشیده و یک بالش میان زانوها بگذارید.

حالت خوابیدن مناسب و محل قرار دادن بالش با توجه به محل پارگی دیسک مشخص می‌شود. چند بالش و موقعیت‌های گوناگون را امتحان کرده تا متوجه شوید کدام حالت برای شما مناسب‌تر است.

استفاده از روش مکنزی

مکنزی یک نوع فیزیوتراپی است که روش‌های مخصوصی برای ورزش را شامل می‌شود. برای درمان درد فتق یا پارگی دیسک کمر، هدف دور کردن درد از ساق پا (سیاتیک) و متمرکز کردن آن در قسمت تحتانی کمر است.

 • نوع علائم دیسک کمر مشخص می‌کند که فیزیوتراپیست چه تمریناتی را در روش مکنزی توصیه می‌کند.
 • پس از اینکه علائم از پای خارج شد، روش فیزیوتراپیست به توان‌بخشی طولانی مدت جهت تقویت عضلات کمر و دیگر گروه‌های عضلانی مهم تغییر خواهد کرد.

حتی پس از کاهش درد دیسک کمر، برنامه تمرینات تقویت و کشش کمر باید ادامه پیدا کند تا احتمال بازگشت درد کمر کاهش یابد.

کاهش درد میوفاسیال

سندرم درد میوفاسیال یک نوع بیماری مزمن دردهای عضلانی است و به احساس درد و التهاب در بافت‌های نرم بدن گفته می‌شود. امکان دارد درد میوفاسیال علت اصلی کمر درد نباشد و یک منبع ثانویه عامل درد فتق دیسک کمر و یا سایر اعضا باشد. این درد برخی اوقات با قرار گرفتن بدن در حالت‌های نامناسب و عدم تحرک تشدید می‌شود.

رها شدن از درد میوفاسیال یک نوع درمان دستی است که ثابت شده است در بهبود درد کمر اثرگذار است. در حالی که تمرین‌های در ارتباط با حالت بدن و خلاص ‌شدن از درد میوفاسیال را می‌شود در فیزیوتراپی شروع کرد، روش‌هایی نیز وجود دارند که امکان انجام آن در خانه وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها پرداخته‌ایم:

 • از یک عصای ماساژ یا توپ لاکراس برای ایجاد فشار بر روی نقاط در ناحیه کمر استفاده کنید.
 • زمانی که یک نقطه حساس شناسایی شد، فشار را به مدت 1 تا 2 دقیقه ثابت نگه داشته و صبر کنید عضله آزاد شود.
 • مراحل بالا را برای چندین نقطه حساس در ناحیه کمر تکرار کنید.
 • این تکنیک امکان دارد در ابتدا درد را شدت ببخشد، زیرا ایجاد فشار بر روی عضلات حساس ملتهب وارد می‌شود. پس از رهاسازی میوفاسیال برای کاهش درد استفاده از سرما درمانی پیشنهاد می‌شود.

با وجود اینکه درد دیسک کمری در بیشتر مواقع طی 6 هفته برطرف می‌شود، باید این توانایی را داشته باشید که در این مدت مدیریت و کنترل درد خود را در دست بگیرید.

بهترین مواد غذایی برای درمان دیسک کمر

رژیم غذایی در کاهش درد دیسک کمر و تقویت عضلات اثرگذار است. بعضی از غذاهای کمک‌کننده عبارت هستند از:

 • سبزی‌ها
 • پروتئین‌های گیاهی
 • ماهی سالمون
 • ادویه‌جات
 • محصولات لبنی

پروتئینهای گیاهی

پروتئین‌هایی که از برخی گیاهان خاص دریافت می‌شود برای سلامت ستون فقرات مفید هستند. پروتئین‌های گیاهی متفاوت از پروتئین‌های موجود در گوشت هستند. پروتئین‌های حیوانی امکان دارد باعث بروز التهاب شوند.

پروتئین گیاهی در غذاهایی نظیر دانه چیا، عدس و لوبیا وجود دارند. آنها نه فقط تأمین‌ کننده پروتئین هستند بلکه از مواد مغذی نظیر انواع آنتی‌اکسیدان‌های مفید، فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی در آنها وجود دارند.

سبزیها

سبزی‌ها به طور کلی برای بدن بسیار مفید هستند، در نتیجه مطمئن شوید که روزانه مقدار کافی از آنها در رژیم غذایی شما گنجانده شده است. برخی از سبزی‌ها دارای خواصی هستند که به بدن در مبارزه با مشکلات ستون فقرات کمک خواهند کرد.

کلم پیچ، کلم بروکلی و اسفناج به خوبی در کاهش التهابات مؤثر هستند. هر یک از این سبزی‌ها دارای مواد مغذی هستند که به تقویت ستون فقرات شما کمک خواهند کرد.

ماهی سالمون

مقداری ماهی سالمون را به طور منظم در رژیم غذایی خود داشته باشید. ماهی سالمون یک منبع عالی از پروتئین‌های بدون چربی و اسیدهای چرب امگا 3 است.

ادویه جات

بسیاری از ادویه‌جات و دم‌نوش‌های گیاهی برای تقویت ستون فقرات بسیار مفید هستند. زردچوبه، ادویه‌ای که در غذاهای خاورمیانه‌ای و هندی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، به ترمیم بافت‌های آسیب دیده کمک بسزایی می‌کند.

گیاهانی که در بهبود التهاب اثرگذار هستند شامل دارچین، رزماری، ریحان و زنجبیل هستند.

دم‌نوش‌های گیاهی نیز ممکن است به ارتقای سیستم ایمنی بدن، کاهش التهاب کمک کنند.

محصولات لبنی

کلسیم در حفظ و بهبود سلامت استخوان‌ها نقشی بسیار مهم و حیاتی دارد. ساده‌ترین راه دریافت کلسیم اضافی در برنامه غذایی بدون استفاده از مکمل و افزایش مصرف لبنیات است.

جمع بندی

این نکات امکان دارد برای همه افراد مفید و مؤثر نباشد و احتمال دارد پیدا کردن آنچه به تسکین درد دیسک کمر شما کمک می‌کند احتیاج به زمان داشته باشد، اما فراموش نکنید مقاله بالا برای افزایش آگاهی شما تهیه شده است و هم‌چنان بهترین توصیه مراجعه به پزشک متخصص مغز و اعصاب خواهد بود، حتی درمان‌های خانگی دیسک کمر یاد شده را نیز با مشورت پزشک معالج خود امتحان کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *