امروزه در جامعه ما افسردگی یکی از مشکلات بسیار جدی محسوب می‌شود که مختص به سن خاصی نمی‌باشد و ممکن است هر فردی در هر بازه سنی را درگیر کند.

افسردگی می‌تواند افراد را در هر گروه سنی درگیر کند و این امر فقط به اشخاص معمولی ختم نمی‌شود بلکه حتی بسیاری از شخصیت‌های معروف نیز به این مشکل دچار هستند. طبق آمارهای پزشکی بدست آمده، این بیماری در خانم‌ها بسیار شایع‌تر از آقایان است و می‌توان گفت که تقریباً از هر 15 نفر حدود 10 نفر به افسردگی بالینی مبتلا هستند.

افسردگی چیست؟

افسردگی نوعی حالت روحی با احساس پوچی یا درماندگی بوده که نشاط لازم برای ادامه زندگی را ندارد. بیماری افسردگی را می‌توان یک بیماری ذهنی و جسمی نیز شناسایی کرد. ممکن است فردی که به این بیماری دچار می‌شود، هیچ علامتی از خود نداشته باشد و فقط تغییرات رفتاری در او مشاهده شود. به عنوان مثال شخص دیگر به اصول گذشته خود پایبند نباشد. وضعیت فرد در صورت وجود این بیماری، به میزان پیشرفت آن بستگی داشته و برای اینکه مشکل حاد نشود، باید خیلی سریع علت‌های ابتلا به آن تشخیص داده شود و سایر اقدامات درمانی انجام گیرد.

درمان افسردگی در تهران
درمان افسردگی در تهران

آشنایی با افسردگی خندان

وقتی صحبت از افسردگی می‌شود، ذهن تمامی افراد به سمت حالات روحی پریشان می‌رود اما این بیماری همیشه این حال روحی را ایجاد نمی‌کند و ممکن است در فرد مبتلا، تنگ خلقی ایجاد نکند. گاهی افسردگی با ماهیت خندان است که در اصطلاح به آن Smiling Depression می‌گویند. فرد مبتلا به افسردگی خندان، با علائمی چون پر خوابی و پر اشتهایی رو به رو می‌شود.

انواع افسردگی

افسردگی دارای انواع مختلفی است که بسته به شدت کم یا پیشرفته آن، دسته‌بندی شده‌اند:

افسردگی وخیم

همانطور که از نام این بیماری مشخص است، شدت بالایی داشته و احساساتی نظیر ناامیدی و پوچی و بی‌ارزشی یک لحظه هم فرد را رها نمی‌کند. اگر فردی به مدت حدود 10 روز سه حالت از این علائم را تجربه کرده باشد، احتمال افسرده شدن او وجود دارد.

افسردگی مداوم

این نوع افسردگی تا حدودی خفیف بوده اما به طور مداوم با شخص همراه است. افرادی که به این نوع از افسردگی‌ها دچار هستند یعنی حداقل به مدت یک سال علائم این بیماری را دارند. هر دو نوع افسردگی درمان‌پذیر هستند اما این مورد به زمان تشخیص این بیماری ارتباط زیادی دارد. توصیه می‌شود افرادی که تحت درمان هرگونه از انواع افسردگی‌ها هستند، روند درمانی را نیمه کاره رها نکنند زیرا این کار موجب شوک به بیماری و افزایش شدت آن می‌شود.

دلایل ابتلا به افسردگی چیست؟

گاهی اوقات افسردگی‌ها بدون علت در فرد پدید می‌آیند و شاید حتی تا مدت‌ها هیچ علائمی از خود نمایان نکند. گاه افراد بر اساس مشکلات روحی و روانی، احساسات بی‌ارزشی و پوچی را در خود به وجود آورده و پرورش می‌دهند اما گاهی اشخاص به دلیل وجود بیماری‌های شدیدی مانند پارکینسون و یا اختلالات حرکتی به این بیماری دچار می‌شوند که در آن صورت ابتدا باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند. دلایل ابتلا به افسردگی اغلب با چند علت مختلف فیزیولوژیکی و سبک زندگی رخ می‌دهد. در ادامه به بعضی عوامل موثر در پیدایش حالت افسردگی اشاره می‌کنیم:

 • سابقه خانوادگی: شاید در افراد خانواده، شخصی وجود داشته باشد که دارای این بیماری بوده و در این صورت احتمال پیدایش افسردگی در شما هم وجود دارد.
 • اتفاقات تلخ کودکی: شاید والدین به این موضوع توجه نکنند اما تمامی اتفاقات ناخوشایندی که در کودکی برای فرد رخ دهد، تاثیر بالایی در پیدایش افسردگی در بزرگسالی یا حتی کودکی و نوجوانی دارند.
 • ساختار مغز: گاهی لوب جلویی مغز فعالیت کمتری نسبت به سایر لوب‌ها دارد که در آن صورت احتمال ابتلا به افسردگی نیز افزایش می‌یابد. ناگفته نماند که حتی افسردگی نیز بر کاهش فعالیت لوب جلویی مغز نیز تاثیرگذار است. به همین دلیل برای درمان ریشه‌ای افسردگی توصیه می‌شود که به یک متخصص مغز و اعصاب خوب مراجعه نمایید.
 • بیماری‌های زمینه‌ای: داشتن برخی بیماری‌ها در به وجود آمدن افسردگی بی‌تاثیر نیست. بیماری‌های زمینه‌ای یا مزمن مانند بی‌خوابی، اختلالات تمرکزی، بیماری‌های جسمی، بیماری‌هایی نظیر آلزایمر و … نیز به مرور سبب ایجاد افسردگی می‌شوند.
 • مصرف مشروبات الکلی: نوشیدنی‌های الکلی حدود 15 درصد احتمال ابتلا به افسردگی را افزایش می‌دهند. همچنین این بیماری در افرادی که به مواد دخانیاتی اعتیاد دارند نیز بیشتر از سایر افراد است.
 • مشکلات ریشه‌ای نظیر پایین بودن اعتماد به نفس، سایر بیماری‌های روانی، مصرف داروهای هورمونی، مشکلات در زندگی و مشکلات اقتصادی، از دست دادن نزدیکان از دیگر دلایل ابتلا به بیماری افسردگی هستند.

علائم افسردگی

برخی از علائم افسردگی به شرح زیر است:

 • اختلالات خواب
 • پیدایش افکار منفی
 • از دست دادن اشتها
 • احساس پوچی و اندوه
 • شب بیداری‌های مکرر
 • مشکلات تمرکز و حواس
 • احساس بی‌ارزشی و ناامیدی
 • در موارد پیشرفته افکار رسیدن به مرگ

درمان افسردگی چگونه است؟

برای درمان افسردگی باید ابتدا علت به وجود آمدن آن را یافت و سپس اقدامات درمانی لازم را پیش گرفت. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان این بیماری را شوخی نگیرید و ساده از آن نگذرید.

افسردگی نوعی هشدار مغز بوده که ابتدا با علائمی ساده‌تر خود را نشان می‌دهد. بنابراین بهتر است افرادی که احساسات این چنینی دارند، حتماً به یک متخصص مغز و اعصاب خوب مراجعه نمایند تا با درمان‌های مخصوص بتواند تغییرات کارآمدی برای شخص بیمار ایجاد کند.

یکی از مهمترین روش‌های کمکی درمانی، استفاده از داروهای خاص است که متخصص مغز و اعصاب برخلاف روانشناسان به آسانی از این تکنیک استفاده نمی‌کنند. به این معنا که ابتدا تمامی آزمایشات و معاینات لازم را انجام و در صورت تجویز دارو از دوزهای نامناسب و داروهای ناخوشایند متفرقه استفاده نمی‌کنند. داروها اغلب علائم این بیماری را کاهش می‌دهند اما به تنهایی کامل کننده درمان نیستند. یکی از موضوعات مهمی که باید به آن اشاره داشت این است که برای کمک به روند درمان، خود فرد نیز باید آماده باشد. در واقع شخص باید به تدریج سبک زندگی خود را تغییر دهد و مشکلاتی نظیر تحقیر شدن، مشکلات عاطفی و … را برطرف سازد.

درمان افسردگی با دستگاه RTMS

یکی از بزرگترین دلایلی که توصیه داریم برای درمان افسردگی به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید، این است که به جای استفاده از دارو و تاثیرات مخرب آن بر اندام‌ها، از دستگاه rTMS بهره می‌برند. Rtms نوعی تحریک مغناطیسی مغز است که فعالیت مغز را تحت کنترل قرار می‌دهد. امواج مغناطیسی در این دستگاه، از طریق جریان پالس از سر عبور کرده و نواحی قشری مغز را تحریک می‌کنند. پالس مغناطیسی از پوست سر و پرده‌های مغز عبور کرده و فعالیت کوتاه مدت نورون‌های عصبی را ایجاد می‌کند. عبور این پالس‌های مغناطیسی از سر، بدون درد بوده و مورد ناخوشایندی برای فرد بیمار به همراه ندارد.

افزایش و کاهش متابولیسم مغز در اثر استفاده از دستگاه آر تی ام اس سبب رفع افسردگی شده و در این راستا، فرد به درمان‌های دارویی نیازی پیدا نمی‌کند. درمان افسردگی با دستگاه rtms در سال 2008، بهترین روش شناخته شد که انفعالات نورون‌ها را به حالت طبیعی باز می‌گرداند. این دستگاه برای درمان بیماری و عارضه‌هایی چون سکته مغزی، اضطراب، اختلال دو قطبی، وسواس، توهم، پارکینسون، میگرن و … نیز بسیار تاثیرگذار است.

مزایای درمان افسردگی با RTMS

 • بدون عارضه جانبی
 • روشی غیر سیستمیک
 • تاثیر درمانی فوق‌العاده
 • قابل انجام به طور سرپایی
 • عدم ایجاد مشکلات جسمی
 • روشی غیرتهاجمی و بدون درد
 • تاثیر چشمگیر در کوتاه ترین زمان

نکات قبل از استفاده از دستگاه RTMS

 1. تعداد جلسات درمانی را کامل کنید زیرا این مورد برای هر فرد نسبت به شدت بیماری تعیین می‌گردد.
 2. بیمار باید روی صندلی مخصوص بنشیند و کویل دستگاه را طبق توصیه پزشک بر سر قرار دهد.
 3. قبل از شروع این روند درمانی باید تمامی جواهرات و وسایل فلزی را از خود جدا کنید.

برای درمان کامل افسردگی چه کار کنیم؟

برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در مورد درمان افسردگی با کلینیک تخصصی دکتر هیوا امجدی به شماره 09057100172 تماس بگیرید یا در واتس‌اپ پیام دهید.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 8 عدد و میانگین امتیازها 4.4]

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *