تیک عصبی نوعی حرکت غیر ارادی است که به طور ناگهانی فرد را برای مدت زمانی درگیر خواهد کرد، به عنوان مثال می‌توان این عارضه را شبیه به عارضه سکسکه تشبیه کرد که غیر ارادی است و مدت زمانی را به خود اختصاص می‌دهد. افراد مبتلا به این عارضه سعی دارند تا تیک صورت یا تیک عصبی چشم را کنترل کرده، اما در حقیقت هیچ کنترلی بر روی آن ندارند. در این مقاله به تمامی جزئیات این عارضه ناخوشایند پرداختیم.

تیک عصبی صورت چیست؟

تیک عصبی صورت نوعی اختلال در سیستم کنترل اعصاب صورت است که فرد بی‌اختیار دچار پرش و حرکات غیر ارادی در این ناحیه می‌شود. فرد نمی‌تواند این تیک را کنترل کند اما بعد از مدتی همانند شروع شدنش، به صورت غیر ارادی پایان می‌یابد.

انواع تیک عصبی صورت

تیک عصبی صورت ممکن است به فرم‌های مختلفی در افراد بروز کند که در این مقاله به بررسی انواع آن خواهیم پرداخت.

تیک عصبی حرکتی

این نوع اختلال عصبی بر روی عضلات صورت تاثیر می‌گذارد و با چشم، قابل دیدن است مانند پرش چشم یا پلک زدن و غیره.

تیک های عصبی آوایی

این‌گونه از تیک‌ها باعث به وجود آمدن آواهایی از فرد مانند زمزمه کردن، صاف کردن گلو و بلند صحبت کردن و بیان یک کلمه خاص است.

تیک عصبی ساده

مبتلایان به این مورد از اختلال ممکن است دچار خیره شدن به یک شی خاص شوند و یا مدام یک چیز را بو کنند.

تیک های عصبی پیچیده

در این دسته از تیک‌‌ها، فرد طبق یک الگوی خاص، برخی حرکات را در فواصل زمانی انجام می‌دهد مانند تکان دادن سر، پلک زدن و … .

آیا نیاز به درمان تیکت عصبی صورت در تهران دارید؟ برای مشاوره رایگان یا دریافت نوبت با شماره 09057100172 تماس بگیرید.

علائم تیک عصبی

علائم ابتلا به تیک عصبی از سنین پایین بروز می‌کند و علائم اولیه آن حرکت غیر ارادی سر و گردن است. این موارد در آقایان بیشتر از بانوان دیده می‌شود. ممکن است این علائم به مرور زمان کم و زیاد شوند که نشانه تشدید یا بهبود این اختلال نیست. هر حرکت تکراری و بدون کنترل در صورت و سر نشانه تیک عصبی صورت است، البته گاهی برخی از لرزش‌ها غیر ارادی هستند اما در نهایت به بعضی بیماری‌های مرتبط با مغز و اعصاب ختم می‌شوند، به عنوان مثال بیماری پارکینسون، خود به مرور زمان لرزش‌هایی شدید را برای افراد به وجود می‌آورد که ماهیت غیر ارادی نیز دارند.

ممکن است فرد در زمان فعالیت‌های شدید و قرار گرفتن در محیط‌‌های استرس‌زا دچار شدت علائم لرزش اعضای صورت شود و با برقراری تمرکز و استراحت، شدت این علائم کاهش پیدا کند.

توصیه می‌شود که در صورت بروز هر‌گونه از این علائم، خیلی سریع در همان زمان‌های اولیه به بهترین متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید تا تشخیص درست انجام گیرد.

حرکات غیر ارادی صورت در تیک عصبی صورت
حرکات غیر ارادی صورت در تیک عصبی صورت

علت بروز تیک عصبی صورت

علل بروز تیک عصبی صورت به صورت دقیق برای محققان مشخص نیست اما برخی از عوامل در بروز این اختلال به طور ناخود‌آگاه تأثیر دارد و ممکن است بر اثر ژنتیک و موارد ارثی در خانواده انتقال پیدا کند، همچنین ممکن است بروز تیک عصبی صورت، به علت بروز یک عارضه پزشکی باشد. حال با عواملی که در این اختلال تأثیر دارند، آشنا شوید:

 • جراحی
 • فلج مغزی
 • سکته مغزی
 • بروز مسمومیت‌ها
 • بیماری هانتینگتون
 • استرس و هیجان شدید
 • برخورد جسم سخت به سر
 • تصادف و ضربه به بدن
 • مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر
 • ابتلا به برخی عفونت‌های ویروسی
 • بروز برخی عفونت‌های مغزی مانند اِنسفالیت
 • عوارض مصرف برخی داروها مانند ریتالین، دگزدرین، تگرتول و ادرال

روش های خانگی کنترل تیک های عصبی

برخی از روشهای کنترل کردن تیکت عصبی در خانه عبارتند از:

 • داشتن خواب کافی.
 • تغییر سبک زندگی و داشتن محیطی آرام و دور از استرس.
 • عدم توجه به تیک‌های عصبی و عدم صحبت در مورد این اختلال.
 • کنترل استرس و دوری از ناراحتی‌های شدید و کاهش استرس در محیط کار.
 • جلوگیری از خستگی زیاد که این امر باعث کاهش کنترل بر عضلات بدن می‌شود.
 • با استفاده از روش‌های ساده می‌توان تا حد زیادی این تیک‌های عصبی را کنترل کرد.
 • در صورتی که فرزند شما تیک عصبی دارد با معلمان او در میان بگذارید تا از استرس دور باشد.
 • اطلاع اطرافیان از تیک عصبی، باعث می‌شود به تیک عصبی شما حساس نشوند و به شما تذکر ندهند.

درمان تیک عصبی صورت

درمان تیک عصبی صورت با توجه به تشخیص پزشک که علت بروز تیک عصبی چه مواردی می‌باشد، متفاوت است. ممکن است این بیماری عصبی به علت بروز اختلالات و عوامل محیطی زندگی و یا بروز یک عارضه فیزیکی باشد. در ادامه به بیان انواع درمان آن می‌پردازیم:

رفتار درمانی

یکی از اولین روش‌های درمانی است که متخصص مغز و اعصاب برای شما تجویز می‌کند، بررسی مشکل و توجیه فرد در مورد مشکلی که باعث بروز این تیک شده است. شناسایی و آگاهی فرد از زمان و علت بروز این اختلال و عواملی که باعث تحریک تیک می‌شود و همچنین راه‌های جلوگیری از بروز تیک عصبی صورت و آموزش و آگاهی فرد در هنگام مواجهه با تیک، به عنوان مثال اگر در پلک زدن دچار تیک عصبی هستید، در زمان بروز تیک، چشم خود را بسته و مقداری ماساژ دهید، این کار باعث کنترل و کاهش تیک عصبی می‌شود.

درمان دارویی

استفاده از برخی داروها در درمان این اختلال صورت تأثیر دارد.

نورولیپتیک ها

این دسته از داروها در واقع داروهای ضد روان‌پریشی هستند و از مهم‌ترین داروها برای درمان تیک عصبی بشمار می‌روند. این داروها با تأثیر بر مغز به کنترل حرکات بدن کمک می‌کنند.

کلونیدین

این دسته از داروها هم بر کاهش تیک عصبی و هم بر درمان بیش ‌فعالی تأثیر دارد.

کلونازپام

این نوع از داروها بر شیوه عملکرد مغز تاثیر گذاشته و در درمان تیک عصبی مؤثر است.

تترابنازین

این داروها برای افرادی تجویز می‌شود که به علت بیماری هانتینگتون، حرکات پی در پی و مکرر دارند.

درمان تیک عصبی صورت با بوتاکس

در این روش درمانی با استفاده از تزریق سم بوتولینوم به مسدود سازی کانال ارتباطی عصب و عضله در محل تزریق می‌پردازند و این امر باعث فلج شدن موقتی عضلات می‌شود و در نهایت از انقباضات عضلانی پی در پی و بدون اختیار جلوگیری می کند. همچنین درمان میگرن با بوتاکس نیز استفاده می‌شود.

درمان جراحی تیک عصبی

در صورتی که درمان‌های گفته شده برای بهبود تیک عصبی فرد هیچ نتیجه‌ای به همراه نداشته باشد، از روش جراحی برای درمان استفاده می‌کنند. در این روش درمانی ابتدا سوراخی در پشت گوش ایجاد کرده و فشار ایجاد شده توسط رگ بر روی عصب صورت نیز برداشته می‌شود و در نهایت این جراحی باعث از بین رفتن انقباضات عضلانی بی‌اختیار در صورت می‌شود. توصیه می‌شود برای درمان و تشخیص علت بروز این اختلال به بهترین متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

برای درمان تیکت عصبی صورت چه کار کنیم؟

برای مشاوره رایگان یا دریافت نوبت با کلینیک تخصصی مغز و اعصاب دکتر هیوا امجدی به شماره 09057100172 تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *