برای آشنایی با دستگاه rTMS بهتر است ابتدا در ارتباط با بیماری‌های شایع مغز و اعصاب اطلاعات مختصری داشته باشید. سیستم عصبی بدن از مغز و نخاع و اعصاب تشکیل شده است که کنترل تمامی بدن را بر عهده دارند. با ایجاد مشکل برای هر یک از این اندام‌ها، فرد دچار بیماری‌های شایع مغز و اعصاب می‌شود که بهتر است هرچه سریع‌تر قبل از ایجاد اختلال در فعالیت‌های روزمره و زندگی فرد، تحت درمان قرار بگیرد.

در این مقاله شما را با روش درمانی دستگاه rTMS آشنا خواهیم ساخت تا دیگر از بابت درمان این نوع بیمار‌ی‌ها مضطرب نباشید.

آشنایی با بیماری های مغز و اعصاب

ارتباطات سلول‌های عصبی با مغز، مستقیم و بسیار مهم است که بروز هر نوع مشکل در آنها سبب ناتوانی یک عضو فرد خواهد شد. بیماری‌های مغز و اعصاب با افزایش مشکلات و دغدغه‌ها روز به روز در حال افزایش است و می‌توان گفت که از هر شش نفر، اکنون یک نفر به این نوع بیماری‌ها دچار است.

برخی از بیماری‌های مغز و اعصاب مانند سکته مغزی، فشار مغزی، آلزایمر، بیماری ام اس، پارکینسون شایع‌تر هستند. جالب است بدانید بیماری‌های مغز و اعصاب تا چندین سال پیش درمان خاصی نداشتند و گاهی فرد ناچار بود با همان ناتوانی به زندگی ادامه دهد. اکنون دستگاهی به نام آر تی ام اس rTMS به وجود آمده است که بهترین متخصص مغز و اعصاب از آن در جهت روند مثبت درمانی این نوع بیماران استفاده می‌کند که خوشبختانه نتایج موفق بی‌شماری را رقم زده و طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است.

دستگاه rTMS چیست؟

دستگاه rTMS برای تحریک مغناطیسی مغز به وجود آمده است که فعالیت الکتریکی مغز را تحت تأثیر قرار خواهد داد. امروزه این دستگاه نتایج فوق‌العاده‌ای را در این زمینه از خود به نمایش گذاشته است و بیماران مغز و اعصاب، تازه به معجزه‌های آن پی‌برده‌اند. میدان مغناطیسی از طریق جریان پالس‌های سر عبور می‌کنند که نواحی قشری مغز را تحریک کرده و تحت تأثیر قرار می‌دهند.

دستگاه rTMS برای درمان چه بیماری هایی کاربرد دارد؟

برای از کاربردهای این دستگاه برای درمان بیماری‌های زیر است:

آلزایمر

وسواس

افسردگی

اضطراب

پارکینسون

فشار مغزی

اختلال توهم

اختلال دو قطبی

اختلال در تکلم

توهمات شنوایی

اسکیزوفرنی مقاوم

سردرد های میگرنی

درمان فلج صورت

تیک‌های عصبی چشم و اندام‌ها

ناتوانی ناشی از سکته مغزی

همان طور که می‌دانید بیماری افسردگی روز به روز میان مردم در حال افزایش است و دیگر مختص به سنین پیری نمی‌شود و بسیاری از جوانان اکنون به این اختلال دچار هستند. کشف شده است که دستگاه آر تی ام اس برای درمان بیماران افسرده‌ای که درمان‌های دارویی برایشان پاسخگو نبوده، موثر واقع می‌شود. ماهیت درمانی افسردگی با این دستگاه اینگونه است که با کاهش یا افزایش متابولیسم برخی از نواحی مغز، افسردگی و سایر مشکلات مرتبط با روانپزشکی را بهبود می‌بخشد.

آیا استفاده از دستگاه rTMS درد دارد؟

بسیاری از افراد در مراجعه اظهار می‌کنند که زمان استفاده از این دستگاه هراس دارند زیرا این تصور را دارند که جریانات مغناطیسی در سر با درد برایشان همراه هست اما این مورد کاملا اشتباه است.

اگر برای استفاده از این دستگاه به بهترین متخصص مغز و اعصاب دکتر هیوا امجدی مراجعه کنید، تمامی پالس‌های مغناطیسی بدون هیچگونه دردی از سر و استخوان‌ها و همچنین پرده‌های مغز عبور می‌کند. حتی عبور این پالس‌های مغناطیسی از پوست سر هم هیچ حس منفی یا دردی برای فرد به همراه ندارد.

دستگاه rTMS بهترین روش برای بیماری های مغز و اعصاب
دستگاه rTMS بهترین روش برای بیماری های مغز و اعصاب

این جریانات در نهایت به نورون‌های عصبی رسیده و سبب تحریک و بروز فعالیت‌های نورون‌های عصبی در آن قسمت از مغز می‌شوند.

پارامترهای مهم در درمان با rTMS

 • مناطق مورد تحریک مغناطیسی در مغز
 • تعداد تحریکات سلول‌های عصبی مغز
 • میزان طول موج فرکانس تحریکات مغزی
 • فواصل زمانی بین هر جلسه استفاده از rTMS

مزایای درمان با دستگاه rTMS چیست؟

برخی از مزایای استفاده از این دستگاه عبارتند از:

 • تأثیرات درمانی فوق‌العاده
 • کمترین عارضه ممکن
 • روش درمانی غیر تهاجمی
 • ایجاد بهبودی بدون درد و خونریزی
 • درمان در افراد مقاوم به درمان‌های دارویی
 • قابلیت انجام سرپایی بدون استفاده از بیهوشی بیمار
 • مشاهده بهبود بیماری در کوتاه‌ترین زمان ممکن

نکات مهم قبل از استفاده از rTMS

 • اگر احساس می‌کنید مثانه شما پر است، حتماً به طور کامل قبل از شروع درمان آن را تخلیه کنید.
 • تمامی اشیای جانبی نظیر ساعت، جواهرات، بدلیجات و طلا را در آن روز استفاده نکنید.
 • اگر کارت بانکی در کنار خود دارید، حتماً آن را قبل از روند کار به همراه خود بسپارید.

روند درمان با دستگاه rTMS چگونه است؟

در مرحله اول، فرد بیمار باید روی صندلی مخصوص بنشیند. در مرحله بعدی، پزشک کویل دستگاه را بر روی منطقه مورد نظر سر قرار می‌دهد. در مراحل بعدی فرکانس‌های مغناطیسی را به منطقه مورد نظر از مغز، ارسال می‌کند. اندازه فرکانس‌ها و تعداد آن بستگی به شدت و نوع بیماری و همچنین صلاحدید پزشک دارد.

تعداد جلسات درمانی با دستگاه rTMS چقدر است؟

برای این روش درمانی نمی‌توان تعداد جلسات مشخصی را بیان کرد زیرا این مورد به عواملی نظیر نوع بیماری، شدت آن و همچنین سن فرد و … بستگی دارد. گاهی فرد بعد از تعداد اندکی جلسات درمانی، روند مثبت را کاملاً مشاهده خواهد کرد، اما در مقابل ممکن است برخی بیماری‌ها که میزان آسیب آنها بیشتر بوده، به تعداد جلسات بیشتری نیاز داشته باشند.

برای درمان با دستگاه rTMS چه کار کنیم؟

برای از دستگاه rTMS برای درمان بیماری‌های مغز و اعصاب میتوانید با کلینیک تخصصی دکتر هیوا امجدی با شماره 09057100172 تماس بگیرید یا در واتس‌اپ پیام دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *