میگرن نوعی عارضه عصبی همراه با سر درد، گاهی اوقات حالت تهوع، حساسیت به بو، نور و صدا است. برای ایجاد میگرن در فرد، عوامل بسیار زیادی موثر هستند اما امروزه درمان میگرن با بوتاکس میسر شده است که البته حساسیت‌های ویژه خود را دارد. منظور از حساسیت اهمیت تزریق این ماده است.

سردردهای میگرنی در دسته عارضه‌هایی هستند که مخل بسیاری از فعالیت‌های روزمره فرد می‌شوند. در ادامه این مطلب، اطلاعاتی در زمینه این نوع درمان و مزایا و معایب آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

آشنایی با بوتاکس

امروزه بیشتر افراد با بوتاکس آشنایی نسبی دارند. ماهیت این ماده سم بوتولینوم است که به اندازه بسیار کمی نیز در بدن همه ما انسان‌ها وجود دارد. بسیاری از خانم‌ها یا حتی آقایان با شنیدن نام این سم دچار نگرانی‌هایی در رابطه با تزریق بوتاکس می‌شوند اما جالب است بدانید که این ماده در درمان بسیاری از بیماری‌های مغز و اعصاب نیز کاربرد شایانی دارد. این سم باعث فلجی عضله مورد نظر شده و با از کار انداختن تقریبی اعصاب آن، بهبود را حاصل می‌کند.

میگرن چیست؟

میگرن همان سردردهای مکرر و ممتد نبض‌دار است که معمولاً در یک طرف سر ایجاد می‌شود و حالت تهوع و بی‌اشتهایی شدیدی را برای فرد به همراه می‌آورد. این سردردهای میگرنی، فرد را از بسیاری از فعالیت‌های روزمره و ورزشی باز می‌دارد و به تدریج با مرور زمان، تعداد دفعات حمله‌های میگرنی افزایش می‌یابد. این سردردها خود دارای انواع مختلف هستند.

درمان میگرن با تزریق بوتاکس در تهران
درمان میگرن با تزریق بوتاکس در تهران

انواع سردردهای میگرنی

این سردردها بر اساس شدت و نوع به وجود آمدن در دسته‌های مختلفی طبقه‌بندی می‌شوند که در ادامه آنها را معرفی کردیم:

میگرن کلاسیک

این نوع حمله‌های میگرنی قبل از شروع، پیش درآمدی داشته که ممکن است به شکل جرقه‌های نور در دید فرد ظاهر شوند.

میگرن مزمن

این نوع سردردهای میگرنی اغلب بیش از 15 روز در ماه به صورت ممتد ادامه دارد. در برخی موارد حتی اگر توجهی برای درمان این سردردها نشود، حتی تا سه ماه نیز ادامه‌دار می‌شوند.

میگرن شایع

این نوع میگرن، میان افراد بسیاری شایع بوده و اغلب با سردرد و گاهی درد در ناحیه چشم و حالت تهوع و گیجی همراه است.

درمان میگرن با تزریق بوتاکس

بوتاکس با فلج کردن عضلات ناحیه تزریقی، باعث شل شدن اعصاب آن ناحیه شده و از انقباض ماهیچه‌ها جلوگیری می‌کند. این امر کاهش سردردهای میگرنی را به همراه دارد اما باید بدانید که این فلجی عضلات موقت بوده اما روش درمانی بوتاکس برای سردردهای میگرنی به گونه دیگری انجام می‌شود. به این صورت که تزریق بوتاکس در نقاط مشخص شده توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب، مانع از آزاد شدن سیگنال درد از قسمت سر و گردن به نخاع می‌شود.

توضیحات دکتر هیوا امجدی در مورد درمان میگرن با بوتاکس

بوتاکس یکی از نوین‌ترین روش‌های درمان سردردهای میگرنی بشمار رفته که باید حتماً توسط دکتر مغز و اعصاب انجام شود زیرا با اعصاب بسیار حساسی در ارتباط بوده و ممکن است با تزریق اشتباه به یک عصب، عوارض ناخوشایندی را برای فرد به همراه داشته باشد. این روش درمانی در کشورهای اروپایی و آمریکا نیز طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است.

درمان سردردهای میگرنی با بوتاکس به چه کسانی توصیه می شود؟

بیمارانی که به سردردهای میگرنی مزمن دچار هستند و درمان دارویی روی آنها جواب نداده، بهترین گزینه برای درمان میگرن آنها تزریق بوتاکس است. تزریق بوتاکس علاوه بر سردردهای میگرنی، دردهای پشت سر و پشت گردن را هم بهبود می‌بخشد. تمامی افرادی که به هر یک از سردردهای میگرنی دچار هستند، کاندید خوبی برای درمان با تزریق بوتاکس می‌باشند.

چه کسانی برای سردردهای میگرنی نباید بوتاکس تزریق انجام دهند؟

برخی از سردردهایی که برای افراد ایجاد می‌شود، به دلیل فشار خون بالا است اما ممکن است با میگرن اشتباه گرفته شود. افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای کنترل نشده هستند یا از بیماری‌های خود ایمنی یا نقص ایمنی رنج می‌برند، بهتر است برای این روش اقدام نکنند یا حتماً با دکتر خود مشورت نمایند.

ممکن است برخی افراد به بیماری‌های حساسیتی به بوتاکس نظیر میاستنی گراویس دچار باشند که این روش درمانی باعث تشدید بیماریشان شود. توصیه برای این افراد این است که از روش درمان میگرن با دستگاه rtms نزد متخصص مغز و اعصاب دکتر هیوا امجدی در تهران استفاده نمایند.

تزریق بوتاکس برای رفع میگرن چقدر تاثیر دارد؟

در مطالعه‌ای که بر روی بیمارانی با سردرد مزمن میگرنی داشتند و از روش درمانی تزریق بوتاکس استفاده کرده‌اند، نشان داده شده که 80 درصد از این بیماران کاهش سردرد یا کم شدن دفعات حملات را تجربه کردند و یا دیگر تا پایان ماندگاری این روش، به هیچ وجه دچار این حملات نشده‌اند. حدود 70 درصد از این بیماران میگرنی، درمان به روش تزریق بوتاکس را عالی گزارش کردند و گفتند که حملات میگرنی آنها به طور کامل از بین رفته است.

از آمارهای بدست آمده، می‌توان نتیجه گرفت تزریق بوتاکس یکی از بهترین روش‌های درمانی میگرن است. توصیه می‌شود برای اطمینان از گرفتن بهترین نتیجه تزریق بوتاکس برای رفع سردرد میگرن، به بهترین متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

برای رفع میگرن به چه نواحی بوتاکس تزریق می شود؟

ناحیه مناسب برای تزریق بوتاکس با توجه به نواحی سردرد، علائم شما و معاینات پزشک، توسط پزشک متخصص مشخص می‌گردد. نواحی که معمولاً برای درمان میگرن مورد تزریق قرار می‌گیرند، شامل:

 • پیشانی
 • پشت سر
 • گیجگاه هر دو طرف
 • قسمت‌های بالایی شانه
 • هر دو سمت و پشت گردن

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

 1. مدت 24 ساعت، محل تزریق بوتاکس را نشویید.
 2. به مدت 24 ساعت از خم کردن سر و گردن خودداری کنید.
 3. تا دو روز از رفتن به جکوزی و استخر آب گرم اجتناب کنید.
 4. استعمال دخانیات و مشروبات الکلی، اثرات درمانی بوتاکس را کاهش می‌دهد.
 5. از ماساژ دادن و زدن پماد و هر گونه کرم به محل تزریق بوتاکس تا دو روز بعد خودداری نمایید.
 6. بعد از تزریق به مدت 15 دقیقه در مطب پزشک بمانید تا اطمینان از عدم عوارض ایجاد شود.

عوارض تزریق بوتاکس برای میگرن

این روش درمانی اگر توسط متخصص انجام شود، هیچ عارضه‌ای در بر نخواهد داشت. بعد از تزریق بوتاکس برای درمان میگرن ممکن است احساس سفتی و سوزش در ناحیه تزریق کنید که جای نگرانی ندارد. توصیه می‌شود.

مدت ماندگاری بوتاکس برای میگرن چه قدر است؟

ماندگاری بوتاکس برای درمان میگرن بین 4 الی 6 ماه است که البته در بعضی افراد، مدت دوام بیشتری دارد. این مدت زمان برای افراد با توجه به ناحیه تزریق و مقاومت بدنی متفاوت است. برخی پزشکان توصیه می‌کنند، برای نتیجه مطلوب‌تر و کاهش سردردها بهتر است 5 الی 6 جلسه تزریق داشته باشید. این تعداد دفعات باعث ماندگاری بیشتر بوتاکس می‌گردد.

هزینه درمان میگرن با تزریق بوتاکس چه قدر است؟

هزینه درمان میگرن با بوتاکس بستگی به میزان تزریق بوتاکس و تعداد جلسات دارد. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کلینیک تخصصی دکتر هیوا امجدی به شماره 09057100172 تماس بگیرید یا در واتس‌اپ پیام دهید.

سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 9 عدد و میانگین امتیازها 5]

10 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *