بیماری میاستنی گراویس چیست؟

بیماری میاستنی گراویس

بیماری میاستنی گراویس


میاستنی گراویس، یک بیماری خود ایمنی است که مشخصه آن، ضعف عضلات اسکلتی است.
در میاستنی گراویس، فقط عضلات به کار رفته در حرکت (نه عضلات غیر ارادی مانند قلب) درگیر می شوند

در واقع در میاستنی گراویس، بدن آنتی بادی هایی را تولید می کند که گیرنده های یک نوروترنسمیتر مهم به نام استیل کولین را در جایی مسدود می کنند که عصب ها به ماهیچه ها می رسند.

میاستنی گراویس، نتیجه ارتباط معیوب بین عصب ها و عضلات است.

همانند بسیاری دیگر از اختلالات خودایمنی، در صورتی که فرد به عارضه های خودایمنی دیگری مبتلا باشد، احتمال ابتلا به میاستنی گراویس بیشتر است

نقش غده تیموس در میاستنی گراویس

غده تیموس در بالای قفسه سینه جای دارد و نقش مهمی در رشد سیستم ایمنی در اوایل زندگی دارد. سلول های این غده بخشی از سیستم ایمنی بدن می باشند.

این غده در نوزادان بزرگ است و تا سن بلوغ رشد می کند و سپس کوچک می شود. در بزرگسالان مبتلا به میاستنی گراویس ، غده تیموس غیر طبیعی است و شامل خوشه های خاصی از سلول های ایمنی که نشان دهنده هیپرپلازی لنفاوی است. هیپرپلازی لنفاوی، بیماریی است که در طی پاسخ به ایمنی بدن، در طحال و در غده های لنفاوی یافت می شود.

در برخی افراد مبتلا به میاستنی گراویس ، غده تیموس رشد کرده و یا تومور غده تیموس ایجاد می شود. این تومورها خوش خیم هستند، اما می توانند تبدیل به بدخیم شوند. ارتباط بین غده تیموس و میاستنی گراویس هنوز مشخص نیست. دانشمندان بر این باورند که غده تیموس ممکن است به سلول های در حال رشد ایمنی، دستورالعمل های نادرست را بدهد و موجب بیماری خودایمنی شوند و زمینه را برای حمله به انتقال دهنده های عصبی-عضلانی ایجاد کند.


علائم میاستنی گراویس

اگرچه ممکن است این بیماری بر هر عضله ای اثر کند، اما عضلاتی که کنترل چشم را بر عهده دارند و موجب حرکت پلک می شوند، عضلات صورت و عضلات بلع بیشتر تحت تاثیر این بیماری قرار دارند. این اختلال ممکن است ناگهانی شروع شود. اغلب نشانه ها، فورا تشخیص داده نمی شوند.

در بیشتر موارد، اولین نشانه شامل: ضعف در عضلات چشم می باشد.

در برخی، سخت بلعیدن غذا و بریده بریده سخن گفتن از اولین نشانه ها می باشند.


نشانه ها شامل:

– افتادگی یک یا هر دو پلک (پتوزیس) ، تاری دید و دوبینی در نتیجه ضعف عضلات کنترل کننده چشم

– عدم تعادل در راه رفتن

– ضعف بازوها، دست ها، انگشتان، ساق پا و گردن

– تغییر در بیان صورت

– مشکل در بلع غذا

– تنگی نفس

– مشکل گفتاری

– خستگی عضلانی مزمن

عوامل تشدید کننده علایم میاستنی

بعضی فاکتورها باعث می شود که علایم بیماران شدید شود. این عوامل عبارتند از:

*خستگی، استرس، بیماری تب دار، گرمای زیاد، بعضی از داروها مثل بعضی آنتی بیوتیک ها، بتابلوکرهار، بلوک کننده های کانال کلسیم، (آنتولول، ایندرال و سوتالول از جمله بتابلوکرها هستند).

روش تشخیص میاستنی گراویس

روشهای متعددی برای تشخیص میاستنی گراویس بکار میرود که از جمله آنها عبارتند از: اندازه گیری آنتی بادی ها در خون، نوار عصب و عضله, تست تنسیلون (ادروفونیوم) و سی تی اسکن از تیموس. البته علی رغم تمام این تستها بعلت ماهیت تدریجی ممکن است تشخیص این بیماری زمان بر باشد.


علت میاستنی گراویس چیست؟

میاستنی گراویس، ارثی یا مسری نیست. میاستنی گراویس زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی به گیرنده های استیل کولین، که یکی از اجزای جایگاه اتصال عصبی-عضلانی هستند، حمله می کند.

زمانی که جایگاه اتصال عصبی-عضلانی، فعالیت خود را متوقف می کند، سیگنال های عصبی به درستی به ماهیچه منتقل نمی شوند.

این امر منجر به ضعف عضلانی می شود زیرا ماهیچه زمانی که باید منقبض شود، منقبض نمی شود.

مشخص نیست چرا سیستم ایمنی به گیرنده های استیل کولین حمله می کند اما احتمالا نشان دهنده خطای بیولوژیکی در تشخیص هویت است.

همانند بسیاری دیگر از اختلالات خودایمنی، بدن شروع به حمله به خود می کند، که طبق گفته محققین ممکن است به خاطر اختلال در تیموس باشد.

راه های درمان میاستنی گراویس

امروزه، میاستنی گراویس کنترل شده است.

– داروهای مورد استفاده عبارتند از:

۱- داروهای انتی کولین استراز مثل پیریدوستیگمین و نئوستیگمین که باعث بهبود انتقال پیام عصبی به عضله شده و عملکرد عضله را بهبود میبخشند.

۲-داروهای سرکوب گر سیستم ایمنی از جمله:سیکلوسپورین ، آزاتیوپرین، پردنیزولون.

۳-– تیمکتومی ( Thymectomy) که عمل جراحی برداشتن غده تیموس است.

۴-– پالسمافرز، روشی است که در آن آنتی بادی های غیرطبیعی خون را از خون برمی دارند و گلوبولین های ایمنی بدن را از طریق ورید داخل بدن می کنند.

متخصص مغز و اعصاب بر اساس سن، مشکلات پزشکی و شدت ضعف، مشخص می کند که کدام یک از این روش های درمانی برای بیمار باید در نظر گرفته شود.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

Powered by WhatsApp Chat

× مشاوره آنلاین